8 Nisan 2010 Perşembe

Kutsal Aşk


"Sen,
Gözümden gönlüme damlayan,
Aşkımın rahmetisin...

Sen,
Gönlümden dilime düşen,
Sevdamın kelimelerisin..."

Aşk, insanın içinde doğuştan var olan bir cevherdir.

Uzaydaki hareketlerin, bitkiler ve hayvanlar alemindeki değişikliğin ve fiziki olayların kaynağı "Aşk"tır.

Maddenin en küçük parçalarından biri olan atomdaki elektronların kendi ekseni ve bir merkez etrafında dönmesi, ay ve dünya gibi çok büyük kütlelerin de aynı hareketleri yapması yine Aşk'ın cazibesinden ileri gelmektedir.

Aşk, yaratmanın ve tüm varlıkların BİR'liğe dönüş sebebidir. Aşk'ın ilkesinde BİR'lik amacı vardır.

Aşk, "Aşık" ve "Sevilen" arasında, kendini kendisine sunmasıdır.

Aşk, fedakarlık ister. Aşk'ta BEN'lik yoktur. Kötü ile iyi, dert ile deva, güzel ile çirkin, zıtlık ile uyum ancak Aşk'ta birleşir.

Gerçek Aşk'ta şehvet ve çıkarcılık yoktur. Ruh birliği ile yücelmek ve bu yükseliş halinde sarhoşluk vardır. Aşk, samimiyet ister. Sahip olma ve menfaat duygusunun mevcut olduğu ortamda Aşk'ın saflığı düşünülemez.

Aşk, ruhsal boyutta bir ilişkidir. Kendi ruhluğundan haberi olmayanın Aşk'tan nasibi olmaz. Gönlüne uzak kalan Aşk'a yakın olamaz.

Aşka ademoğlu bir türlü dalamaz. Ancak beşeriyetten soyunarak katılır. Önce lezzet, acı, neşe, keder hissedilir. Fakat Aşık beşeriyetten soyunup BİR'lik deryasına dalarsa, ne acı, ne keder, ne korku, ne de ümitsizlik kalır. Aşk'ın BİR'liğinde mahluk olan, mahluk olmayanda yok olur.

Aşk'ta, menfaat ve çıkarcılık yoktur. Tek bir "Sevgi" vardır. Aşık, Sevgili'yi sadece sever. Gönlünü sevgiden uzaklaştıracak faktörden ayrı tutar. Gözünü, kulağını korur. Gönlünü bulandıracak görüntüler seyretmez, sözler dinlemez.

Aşk sevmekle başlar. Sevmek içinse, sevilmeye layık olanı bilmek ve tanımak gerek.

Kim sevilmeye layıktır? Kimi sevmeliyiz? Nasıl sevmeliyiz? Ne kadar sevmeliyiz?


Ey sevenler ve sevilenler!..
Sevdiğinizi kusursuz sevin.

Yaşam koşullarınız ne kadar zor olursa olsun, sevdiğinize kusursuz bakın. "Kutsal Aşk"ın yolu budur. Çünkü göreceğiniz her kusur, sizin için Sevgili'yi örten bir perdedir.

Perdeleri kaldırın aradan, Aşk'ını biriyle versin size yüce Yaradan!...

Hey Siz, oradakiler!.. Bu yazımı okuyanlar,
hepiniz benim "Kutsal Aşk"ımsınız...


2 yorum:

 1. Kişi önce kendini sevmeyi bilmeli Sevgili Ertan.Bencillik ve egolarından arınmış olmalı.Hayatı sevebilmeli ve hayatın içinde var olan herşeyi..Aşk bu konuda eğitendir bizi.Kusurlarımızı törpüliyen ve bizi saf sevgiye ulaştırandır.Kimi sevmeliyiz?Nasıl sevmeliyiz?Bunun yanıtlarını beynimiz veremiyor,yürek karar veriyor.Yürek nasıl karar veriyor?İşte bu kişinin bilgi ve birikimine yüreğinde neyi ne kadar biriktirdiğine bağlı.İşte bu yüzden AŞk bir kere yaşanır diyorum.insan ömründe duygularında kaç kere birikim yaratabilir.AŞk bu anlamda duyguların boşaltım sistemidir.
  yasemin

  YanıtlaSil
 2. Sevgili KOCAYÜREK,
  Aşkı anlatan bu güzel sözlerinize katılmammak olası mı? Gerçek aşkı yaşayanlar bunun kiymetini bilenlerdir.
  Aşka dair bir şiirle bu güzel yazına katkıda bulunmak istiyorum.

  ÇEMBER
  Bir çem ber çizilse
  Merkezinde sen
  Ona eşit noktalarda ben olsam
  Ben her baktıkça seni
  Sen her baktıkça beni görsen
  Kederler bize teğet
  Sevinçler kiriş olsa
  Ve birbirimize o kadar yaklaşsak ki
  Yarı çap Sıfır olsa.
  Sevgilerimle
  Gündüz AKGÜL

  YanıtlaSil

Nasıl yazımı beğendiniz mi? Yorum bırakarak benim gelişimime katkıda bulunabilirsiniz... Şimdiden katkınız için teşekkürler... Sevgiler ve saygılar... Ertan Yurderi (kocayurek)