11 Ocak 2010 Pazartesi

Kablosuz ses yayın sistemleriRize'de önceki akşam (09.01.2010 Radikal) camilerin ses sistemine karışan müzik olayı elbette can sıkıcı... Ancak bu tür uygunsuz yayınları engellemek mümkün...

18.07.2009 tarihli Resmi Gazete'nin 27292 sayısında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun "Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği"yle yayınlanıp yürürlüğe giren "Kablosuz Ses Yayın Sistemleri" hakkındaki yönetmelik bu tür uygunsuz yayınlar hakkında temel hükümler getiriyor...

Bu tür telsiz cihaz ve sisteminin tanımı

MADDE 1 –(1) Konut sitesi, organize sanayi bölgesi, fabrika sahası, park ve bahçe gibi sınırları belirli lokal alanlarda veya Büyükşehir belediye statüsündeki belediyeler ile bunlara bağlı ilçe belediyeler hariç olmak üzere, diğer il, ilçe ve belde belediye mücavir alanlarında veya Diyanet İşleri Başkanlığı hizmet alanlarında kullanılan bir sabit verici ve birden fazla alıcıdan oluşan telsiz sistemidir.

Kullanım kısıtlamaları

MADDE 2 –(1) Bu Yönetmelikte belirtilen tüm kablosuz ses yayın sistemlerinde aşağıda belirtilen sınırlamalara uyulması gerekmektedir:

a) Müzik, ıslık ve benzeri sesler çıkaran diğer aletlerin sesleri yayınlanamaz.

b) Açık lisan yerine kodlu haberleşme yapılamaz.

c) Televizyon ve radyo programları canlı olarak veya banttan yayınlanamaz.

ç) Bir başka kablosuz ses yayın sistemi kullanımı engellenemez.

d) Cihazlarda hiçbir şekilde değişiklik yapılamaz.

e) Cihazlara dışarıdan güç yükseltici ilave edilemez.

(2) İl, ilçe ve belde belediye başkanlıklarınca kullanılacak kablosuz ses yayın sistemleri ile ilgili belediyenin mücavir alanı dışına yayın yapılamaz.

(3) Tüm kablosuz ses yayın sistemlerinin, bu Yönetmelikte belirtilen kullanım esasları ve teknik kriterlere uygun olarak kullanılması gerekmektedir.

(4) Tüm kablosuz ses yayın sistemleri tesis edilirken, bu sistemler arasında olabilecek karışımı önlemek için Tablo-4te yer alan ton kodları, seçici çağrı özelliği veya çift tonlu çoklu frekans kodlaması (DTMF-Dual Tone Multi Frequency) sistemi kullanılabilir.
 

Ve yine ayrıca yukarıda bahsi geçen Resmi Gazete'de "Telsiz cihaz ve sistemlerinin teknik kriterleri" başlığında bu tür yayınların nasıl engelleneceğini ve hangi frekansların kullanacağını da belirtmiştir...

Sanırım telsiz sistemleri ve frekanslarından anlayan ve dual band tabir edilen telsizleri iyi kullanabilen müzip bir şakacı, bu sisteme girmiş ve bu yayınını gerçekleştirmiştir... Rize'deki Müftülük yetkilileri, Rize şehrinde bulunan telsiz cemiyetlerinin şubeleriyle irtibata geçip "Tilki avı" denilen "araştırma ve yakalama" şekliyle bunu gerçekleştiren kişiye engel olabilir ve hatta yakalayıp adalet önüne dahi teslim ederler diye düşünüyorum...

Ertan Yurderi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Nasıl yazımı beğendiniz mi? Yorum bırakarak benim gelişimime katkıda bulunabilirsiniz... Şimdiden katkınız için teşekkürler... Sevgiler ve saygılar... Ertan Yurderi (kocayurek)